Czytasz
Jak uruchomić chatbota na Facebooku?

Jak uruchomić chatbota na Facebooku?

24 stycznia 2020

Często zdarza się, że klienci piszą wiadomości za pośrednictwem Messengera poza godzinami pracy albo zasypują pytaniami o dostępność czy lokalizację usługi. A gdyby tak zdobyć wirtualnego pomocnika, który natychmiast udzieli odpowiedzi, wskaże drogę lub nawet przekieruje do sklepu internetowego? Taką funkcję posiada właśnie chatbot na Facebooku.

Warto zacząć od rozróżnienia dwóch względnie podobnych technologii, które Ci to umożliwią. Obydwa rozwiązania są darmowe i bardzo intuicyjne. 

Jak uruchomić bota na Facebooku?

Pierwsze z nich, dostępne jest w panelu Twojej strony i uruchomienie go zajmie Ci zaledwie kilka minut. Jak uruchomić automatyczny czat na Facebooku? Wystarczy wybrać opcję “Ustawienia”, a następnie “Wiadomości”, by włączyć szereg dodatkowych opcji. 

Ustawianie botów na Facebooku

W tym panelu masz możliwość wybrania powitania, które pokaże się na górze czatu zanim użytkownicy wyślą wiadomość. Istnieje także opcja personalizacji powitania, dzięki której zwrócisz się do rozmówcy bezpośrednio po imieniu.

Warto również przyjrzeć się opcji “Skonfiguruj automatyczne odpowiedzi”.  Znajdziesz tam m.in. możliwość uruchomienia automatycznej wiadomości, która zostanie wysłana podczas Twojej nieobecności.

Automatyczne odpowiedzi na Messengerze

Istnieje także możliwość włączenia automatycznej odpowiedzi na pierwszą wiadomość rozmówcy, dzięki czemu natychmiast będziesz mógł podziękować mu za kontakt lub udzielić podstawowych informacji o firmie. 

Szczegółowe ustawianie botów na Facebooku

Kolejną dostępną w tym panelu opcją są “Najczęściej zadawane pytania”. Daje ona możliwość m.in. stworzenia menu, w którym umieścisz wybrane, najczęściej zadawane przez użytkowników pytania, a także automatyczne odpowiedzi na nie. Warto wykorzystać tę opcję, by uruchomić odpowiedź, która przekieruje rozmówcę wprost do sklepu internetowego.

Więcej szczegółów na ten ustawień autorespondera znajdziesz w artykule 10 sposobów, dzięki którym klienci Droplabs biją swoje rekordy sprzedaży.

Wzór czatu z botem na Facebooku

Jak działa chatbot?

Drugie narzędzie to dostępne na rynku aplikacje, które pozwalają na bardziej zaawansowane funkcje, czyli chatbot. Do najpopularniejszych należą choćby ChatFuel czy ManyChat.

Czym jest chatbot? Chatbot to narzędzie, które w Twoim imieniu odpisze klientowi kontaktującemu się z firmą za pomocą fanpage’a. Program będzie w stanie udzielać informacji, proponować rozwiązania, edukować rozmówcę, a przede wszystkim sprzedawać. Czemu więc kazać klientowi czekać, jeśli może uzyskać odpowiedź po kilku sekundach?

Jeśli zależy Ci na bardziej rozbudowanym rozwiązaniu, warto rozważyć drugą możliwość. Zależnie od stopnia wybranego przez Ciebie zaawansowania czatu możesz pozwolić botowi na automatyczne wysyłanie odpowiedzi na pytania użytkowników, a nawet prowadzić z nimi dialog. Dobrze wykorzystany bot opowie o obowiązującej ofercie, a nawet zachęci do zakupu.

Chatbot to duża wygoda i funkcjonalność. Umożliwia obsługę wielu klientów na raz o dowolnej porze, dzięki temu pozwala zaoszczędzić czas i pieniądze. Przed wybraniem takiego rozwiązania warto jednak zastanowić się, jaki efekt chcemy uzyskać stosując go w komunikacji. Może się bowiem okazać, że takie narzędzie nie jest Ci wcale potrzebne. Bot jest efektowny i może zrobić dobre wrażenie na klientach, ale tylko wtedy, kiedy komunikacja na nim będzie dobrze dostosowana do Twojej firmy.

Powiązane artykuły

20 października 2019

Jak tworzyć opisy, które sprzedają?

autor
21 czerwca 2019

Jak korzystać z aplikacji Terminal?

Dzięki kodom QR i aplikacji Terminala weryfikacja klienta, który zakupił usługi online jest dużo prostsza i bardziej płynna. Zobacz jak działa aplikacja.

Zakupy w sklepie internetowym
14 lutego 2020

Jak poprawić wizerunek swojego sklepu internetowego?

Arrow-up