Czytasz
Jeden gość wydaje o 26% więcej niż w zeszłym roku – Sezon z Dynamic Pricing w Funzeum  

Jeden gość wydaje o 26% więcej niż w zeszłym roku – Sezon z Dynamic Pricing w Funzeum  

14 października 2024

Gliwickie Funzeum to jedno z największych indoorowych muzeów świata i kolorów w Polsce. Jest to ważny punkt na mapie atrakcji turystycznych w naszym kraju. Zarząd obiektu, z Adamem Wichrem na czele, nie boi się innowacji i odważnie wprowadza nowe rozwiązania, rozwijając tym samym obiekt oraz wyprzedzając konkurencję. Podobnie było na początku 2024 roku. Funzeum zostało pionierem w branży atrakcji turystycznych wdrażając dynamiczną strategię cenową.

Intensywna współpraca pomiędzy zespołami Funzeum i Droplabs zaowocowała błyskawicznie wdrożonym systemem do sprzedaży biletów, a następnie na 3 dni przed feriami zimowymi uruchomieniem Silnika Dynamicznych Cen Droplabs. Pierwsze wyniki i odczucia omówiliśmy podczas obszernej rozmowy z Adamem Wichrem. Wywiad jest dostępny na naszym kanale youtube (droplabspl) i zachęcamy do zapoznania się z tym materiałem!

A jak przedstawiają się pełne wyniki obiektu po kilku miesiącach współpracy, w tym podczas sezonu wakacyjnego? Funzeum nie tylko zwiększyło przychody z wykorzystanych biletów względem zeszłego roku, ale także może precyzyjniej przewidywać obłożenie obiektu dzięki prawie 2 krotnym wzrostem sprzedaży biletów z co najmniej jedno, czy nawet czterodniowym wyprzedzeniem.

Dynamiczny wzrost przychodów na gościa

W okresie od początku roku do końca wakacji Funzeum zwiększyło średni przychód na jednego gościa z około 37 zł na niemal 47 zł. Daje to aż o 26% wzrostu w porównaniu do zeszłego roku. Co ciekawe, jest to mediana dla klientów, którzy wdrażają Dynamic Pricing. Dla porównania, mediana średniego wzrostu w obiektach bez Dynamic Pricing wynosi jedynie 8% (rok do roku). Funzeum podczas korzystania z dynamicznej polityki cenowej “wykręciło” wynik kilkukrotnie wyższy od branżowych norm dla atrakcji bez tego rozwiązania. To wskazuje skuteczność zaawansowanego algorytmu cenowego i skalę korzyści jaką przynosi dla obiektu. W przypadku tego typu obiektów jest to kilkaset tysięcy złotych dodatkowego przychodu. Robi różnicę, czyż nie?

Średni przychód na klienta

Goście chętnie kupują bilety z wyprzedzeniem


Jednym z kluczowych efektów Dynamic Pricing w Funzeum był niemal dwukrotny wzrost liczby klientów, którzy mieli bilet kupiony z wyprzedzeniem. W tym roku aż 39% odwiedzających nabyło bilety z co najmniej jednodniowym wyprzedzeniem, podczas gdy w 2023 roku było to 22%. W przypadku biletów kupowanych z co najmniej czterodniowym wyprzedzeniem, wzrost ten również jest znaczący – z 4% w zeszłym roku do 7% w 2024 roku. Dla porównania, w obiektach, które nie korzystają z Dynamic Pricing, odsetek klientów na biletach kupionych z jednodniowym wyprzedzeniem wynosi tylko 8%, a z czterodniowym – jedynie 2%. Poprawnie działający Silnik Dynamicznych Cen Droplabs w połączeniu z dobrze prowadzonym marketingiem skutecznie wzbudzały impuls zakupowy do jak najwcześniejszego nabycia biletu, wśród gości odwiedzających stronę on-line. Przekłada się to nie tylko na sprzedaż biletów, ale też na większą przewidywalność obłożenia i skuteczniejsze zarządzanie zasobami. Ponadto trzeba zadać sobie pytanie ile z osób, które kupiły bilet wcześniej nie pojawiłyby się w obiekcie, gdyby chciały dostać wejściówkę w dniu przybycia? Nagła zmiana planów czy rozproszenie przez reklamę konkurencji mogłoby ich skutecznie odwieść od zakupu biletu do Funzeum


Sukces sprzedaży online

Wdrożenie Dynamic Pricing w Funzeum przyniosło również znaczny wzrost sprzedaży biletów online. Aż 74% wszystkich transakcji w 2024 roku dokonano przez internet, co jest sporym wzrostem z zeszłorocznych 48%. Ponadto, jest to ogromny przeskok w porównaniu do 10% udziału sprzedaży online w obiektach bez Dynamic Pricing. Taki stan pokazuje, jak duże znaczenie ma wygodna, elastyczna sprzedaż biletów przez internet dla nowoczesnych atrakcji turystycznych oraz jaki potencjał sprzedażowy wprowadza Silnik Dynamicznych Cen Droplabs.

Biorąc pod uwagę fakt, że bilety były kupowane z wyprzedzeniem oraz przez internet warto podkreślić, że liczba zwrotów biletów była minimalna – jedynie 0,3% biletów zakupionych online zostało zwróconych, co świadczy o wysokim zaangażowaniu klientów i dobrze dopasowanej polityce cenowej. Co ciekawe, dodatkowy przychód dla Funzeum przyniosły tzw. „No Show” – bilety kupione, ale niewykorzystane, które stanowiły 1,1% przychodów z kanału online.

Procentowy udział sprzedaży online / offline

Lepsza konwersja na zakup i ogromna liczba zgód marketingowych

Dynamic Pricing nie tylko zwiększył przychody, ale także pomógł poprawić konwersję – wskaźnik ten w Funzeum wyniósł 10%, co jest dwukrotnie wyższą wartością w porównaniu do mediany dla obiektów bez Dynamic Pricing (5%). Oznacza to, że dwa razy więcej ludzi będących na stronie sklepu obiektu zdecydowało się na zakup biletu.

Co więcej, aż 25% klientów on-line Funzeum zostawiło zgodę marketingową, co otwiera obiektowi drzwi do bardziej efektywnych kampanii promocyjnych i budowania relacji z klientami. Dla porównania, w obiektach bez Dynamic Pricing zgody marketingowe zostawia jedynie 4% kupujących.

Podsumowanie

Wprowadzenie Dynamic Pricing w Funzeum okazało się strategicznym krokiem, który przyniósł liczne korzyści. Przy pomocy tego systemu obiekt nie tylko zwiększył swoje przychody  w porównaniu do zeszłego roku, ale także poprawił przewidywalność sprzedaży, dając klientom impuls do wcześniejszego zakupu biletów. Wzrost średnich wydatków na jednego gościa to 26% oraz aż ¼ klientów on-line zostawiająca zgodę marketingową, pokazują, że Dynamic Pricing to narzędzie, które skutecznie przyciąga i zatrzymuje klientów.

Zarząd Funzeum kolejny raz udowodnił, że warto wdrażać nowatorskie rozwiązania, a Dynamic Pricing to zdecydowanie przyszłość nowoczesnych obiektów turystycznych i rozrywkowych w Polsce.

WskaźnikFunzeum
(2024)
Obiekty z Dynamic Pricing Droplabs (Mediana)Obiekty bez Dynamic Pricing
Wzrost średniego przychodu na klienta (rok do roku)26%26%8%
Bilety kupione z co najmniej jednodniowym wyprzedzeniem39%34%8%
Bilety kupione z co najmniej czterodniowym wyprzedzeniem7%6%2%
Konwersja na zakup w sklepie
on-line
10%7%5%
Ilu klientów on-line zostawia zgodę marketingową25%25%4%
Udział  sprzedaży on-line w całości sprzedanych biletów74%N/A10%

Powiązane artykuły

Arrow-up