Czytasz
Bliżej online, dalej gotówki – najpopularniejsze metody płatności internetowej

Bliżej online, dalej gotówki – najpopularniejsze metody płatności internetowej

15 maja 2020

Wizyta w sklepie o dowolnej porze dnia lub w nocy, nieograniczony wybór produktów oraz usług, bezpieczna płatność i wiele innych wygód. To wszystko jest do naszej dyspozycji już nie od dzisiaj. Mowa oczywiście o sprzedaży internetowej. Karty płatnicze, szybkie przelewy, BLIK i inne metody płatności internetowej powoli, ale skutecznie wypierają gotówkę z naszych kieszeni na rzecz smartfona oraz laptopa na biurku. To właśnie coraz chętniej z ich pomocą dokonujemy zakupów. Według badania Pollster już co 12 Polak deklaruje, że nie używa gotówki. Jakie metody zapłaty online są obecnie najpopularniejsze i dlaczego?

Pay-by-link

Najchętniej wybierana przez Polaków forma płatności online to pay-by-link lub inaczej e-payment. Wybierając ten sposób zapłaty, korzystamy z usług pośrednika płatności. To właśnie pośrednik gwarantuje nam szeroki wybór jeśli chodzi o listę banków, wśród których znajdziemy ten, w którym prowadzimy konto. Wśród znanych operatorów można wymienić między innymi: Blue Media S.A., Dotpay, PayU lub Przelewy24. Badania przeprowadzone przez e-Commerce pokazują jasno, że możliwość wyboru tej metody płatności, przekonuje ponad 3/5 badanych do dokonania zakupów.

Źródło: raport „E-Commerce w Polsce 2019. Gemius dla e-Commerce Polska

Proces płatności pay-by-link ba się zdefiniować w trzech prostych krokach. Sklep internetowy, w którym dokonujemy płatności, udostępnia możliwość takiego sposobu zapłaty klientom. Następnie pośrednik płatności dostarcza sklepowi odpowiednie oprogramowanie do wykonania płatności. Na samym końcu bank realizuje zlecony przez użytkownika przelew, operując danymi jak dane osobowe czy numer konta bankowego, osoby zlecającej zapłatę. Należy pamiętać, że pośrednicy szybkich płatności są objęci monitoringiem Komisji Nadzoru Finansowego, działając jako krajowe instytucje płatnicze. Nasze pieniądze są bezpieczne.

Płatności kartą

Według statystyk opublikowanych przez Narodowy Bank Polski w II kwartale 2019 roku, w portfelach Polaków coraz częściej gości plastik. Mowa oczywiście o kartach płatniczych. Według informacji podanych przez NBP, mieszkańcy Polski posiadają już 42 miliony kart, którymi wykonali transakcje na łączne 200 miliardów złotych. Co więcej, obie liczby stale rosną. Uniwersalność, jaką daje nam karta – czy to debetowa, czy kredytowa – jest doceniana zarówno w sklepach stacjonarnych, jak i internetowych.

Jak wygląda kwestia bezpieczeństwa płatności kartą? Niektórzy uważają, że podawanie kodów CVV i CVC znajdujących się na karcie (wymaganych do wykonania zapłaty) nie jest bezpieczne. Robiąc zakupy za pomocą karty płatniczej, zawsze warto sprawdzić czy witryna, na której się znajdujemy jest szyfrowana, a nasze dane bezpieczne. Koło adresu strony powinna znajdować się ikonka kłódki, informując nas o tym, że przysyłane i wysyłane dane są prywatne.

metody płatności
Koło adresu witryny znajduje się symbol bezpieczeństwa

Dodatkową formą zabezpieczenia jest skorzystanie z systemu 3D Secure. Włączając tę funkcję w naszej bankowości, jesteśmy proszeni o potwierdzenie płatności za pomocą kodu, który zostanie do nas wysłany w formie SMS.

BLIK

Trudno znaleźć osobę, która nie posiada dzisiaj smartfona. Fakt ten został zręcznie wykorzystany przez polski system płatności mobilnych – BLIK. Zakupy stacjonarne i internetowe, wpłacanie i wypłacanie gotówki w bankomatach oraz przelewy krajowe i międzynarodowe. To wszystko w naszej kieszeni, a dokładniej naszym telefonie.

Płatność blik
Żródło: https://www.cashless.pl/

Autoryzacja płatności z wykorzystaniem tej metody zapłaty wygląda następująco:

  • Logujemy się do bankowości internetowej (przykładowo na dedykowanej aplikacji banku)
  • Wprowadzamy wygenerowany kod BLIK na stronie internetowej
  • Kod oraz płatność są weryfikowane przez Polski Standard Płatności, a następnie przez bank
  • Potwierdzamy zlecenie za pomocą dodatkowych form weryfikacji jak na przykład kod PIN

To wszystko. Cały proces, od wyboru metody, aż do zapłaty nie trwa dłużej niż paręnaście sekund.

Statystyki pierwszego kwartału 2020 roku zostały już udostępnionego przez BLIK. Nie trudno się domyślić, że rozwiązanie cieszy się największą popularnością w segmencie sprzedaży internetowej. W ciągu trzech pierwszych miesięcy obecnego roku dokonano już 57,5 miliona transakcji z pomocą tego systemu. To prawie dwukrotnie więcej niż w roku poprzednim i blisko sześć razy więcej niż w pierwszym kwartale 2018 roku.


Pamiętajmy, że samo wprowadzenie powyższych metod płatności to nie wszystko. Dowiedz się jak odpowiednio poprawić wizerunek swojego sklepu internetowego. Należy zwrócić także uwagę na obecne w sektorze e-commerce trendy, które pomogą obrać odpowiedni kierunek rozwoju istniejących już, ale także zaczynających działalność przedsiębiorstw.

Powiązane artykuły

20 grudnia 2018

Zarządzanie kanałami sprzedaży

Badanie zadowolenia klientów w polskiej branży turystycznej | Droplabs
6 kwietnia 2022

Badanie zadowolenia klientów w polskiej branży turystycznej

Czy klient jest zadowolony z odwiedzenia Twojej atrakcji? Co mu się spodobało, a do jakich elementów ma uwagi? Odpowiedzi na te pytania pełnią nadzwyczaj ważną rolę w funkcjonowaniu firmy, zwłaszcza w branży turystycznej. Na ich podstawie możesz nie tylko usprawnić działanie obiektu i jego kadry, a także doprecyzować grupy docelowe i ich zainteresowania. Dowiedz się, jak przeprowadzić badanie zadowolenia klienta w turystyce.

Arrow-up